Article snippet
Tranio logo

Yunanistan’da Oturma İzni ve Yunan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? [2020]

·

Tranio ile Yunanistan’da oturma izni ile ilgili işlemlerinizi en kolay şekilde halledebilirsiniz. Sizin için en uygun ilanları seçiyor, anlaşmayı ayarlıyor, oturma izni için başvurunuzu sağlıyor ve yatırım amaçlı kullanacağınız mülkünüz ile ilgili destek sağlıyoruz. Bizim aracılığımızla emlak satın alıp oturma izni başvurunuzu uzaktan gerçekleştirebilirsiniz.

250.000 €

karşılığında Altın Vize’ye sahip olun

3-6 ay

içinde oturma izniniz hazır

7 yıl

Yunanistan’da ikamet ederek vatandaşlık için başvurmaya hak kazanın

Eğer Yunanistan oturma izni almayı düşünüyorsanız avukatlarımıza danışabilirsiniz. Avukatlarımız aileniz için hangi programın ne kadar tutacağını hesaplayacaklardır. Danışma hizmeti ücretsizdir. Danışma hizmetinin ardından dilerseniz Yunanistan oturma izni için kendiniz başvurabilir, ya da işlemlerinizi bizim yardımımızla gerçekleştirebilirsiniz.

Avukata danışın

Yunanistan’da oturma iznine 250.000€ veya üzeri olacak şekilde bir veya birkaç emlak satın alarak sahip olunabilir. Bu şekilde edinilen oturma iznine altın vize denir.

Oturma izninden yatırımcının eşi, 21 yaş altındaki çocukları ve yatırımcının kendisinin ve eşinin ebeveynleri de yararlanabilir.

Oturma iznine sahip olacaklar için Yunanistan’da yaşama veya Yunanca bilme zorunluluğu aranmaz.

Satın alınan emlak kiralanabilir ve bu sayede Euro cinsinden yıllık 3-5% oranında kar sağlanabilir.

Yunanistan’da emlak nasıl seçilir

Tranio Atina’yı öneriyor. Yerel piyasayı daha iyi anlamak için uzmanlarımızla görüşün ve hangi muhitlere bakılması ya da hangilerinden kaçınılması gerektiği, piyasanın gerçek durumuyla ilgili bilgi sahibi olun.

Bize ulaşın

Yunanistan Altın Vize Programının Avantajları

 • Başvuru bedelinin Malta, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerdeki benzer programlar arasında en ucuzu olması
 • Sadece bir mülk için minimum yatırımın 250.000 € olduğu Letonya’nın aksine, Yunanistan’da oturma izni almak için yatırım amaçlı gayrimenkul portföyüne toplam 250.000 €’luk bir yatırımın yeterli olması
 • Konut sahiplerine daimî ikamet izninin tanınması (her beş yılda bir yenilenmek koşulu ile)
 • Herhangi bir ikamet kısıtlamasının bulunmaması (Yunanistan sınırları içinde yaşamak zorunda değilsiniz)
 • İkamet izninin, başvuranın tüm aile fertleri için geçerli olması (eş, 21 yaş altı çocuklar, başvuranın ve eşinin ebeveynleri)
 • Başvuran yatırımcının, yılın 183 gününü ülke sınırlarının dışında geçirmesi durumunda vergi mükellefi olmaktan çıkması

Yedi kolay adımla Yunanistan’da oturma iznine sahip olun

1. Adım – Emlak ilanlarının incelenmesi ve evrak işlerinin halledilmesi

Kriterlerinizi belirliyor, sizin için uygun gayrimenkulleri seçiyor ve Yunan menşeli bir bankada hesap açmak için gerekli evrak işlerinizi yapıyoruz. Yatırımcıların, kira ödemelerini tahsil etmek ve mülk ve bakım masraflarını ödemek için Yunan menşeli bir bankada hesapları olması gerekir. Bu hesap işlem giderlerini ödemek için de kullanılabilir.

Gerekli belgeler:

 • Geçerli bir pasaport ve bir adet nüshası
 • Başvuranın gelir miktarını kanıtlayacak belgeler, ör. çalışma belgesi, vergi beyannameleri, belgeli veraset ispatı, temettüler, kira gelirleri veya mülk satışından elde edilen gelirler
 • Vergi mükellefiyet belgesi
 • Başvuranın adresini gösteren elektrik, su veya doğalgaz gibi hizmetlerin faturasının bir nüshası
 • Başvuranın kayıtlı bir telefon numarasını gösteren bir belge
 • Başvuranın banka hesap dökümü
 • Belgeler Yunanca ve İngilizce olarak teslim edilir

Tranio ile çalışan alıcılar belgelerini diledikleri dilde teslim edebilirler. Yunanistan’daki avukatlarımız tercüme işlerini ayarlayacaktır.

2. Adım – Atina’da satın alınacak mülkün seçilmesi ve bir banka hesabı açmak

Yunanistan’a gelip Tranio’nun göndermiş olduğu uzmanla birlikte gayrimenkulleri inceleyip istediğinizi seçersiniz. Alım işlemlerine başlamaya hazır olduğunuzda bireysel vergi numarası alıp Yunan menşeli bir bankada hesap açarsınız. Tüm işlemler yalnızca 2-3 günde tamamlanır.

Banka hesabını hiç bekletmeden açmanızı öneririz, ama mülkünüzü uzaktan alıyorsanız bu işlem ertelenebilir. Banka hesabınızı, oturma izni başvurusu yaparken, parmak izlerinizi vermek için yapacağınız zorunlu ziyaretiniz sırasında da açabilirsiniz.

Oturma izni başvurusu yaptıktan sonraki altı ay boyunca istediğiniz zaman Yunanistan’a gelebilirsiniz.

Uzaktan gayrimenkul edin

3. Adım – Ön sözleşmenin imzalanması

Ön satış sözleşmesini imzalamadan önce avukatınız taşınmaz mülke ait belgeleri doğrular (tapu senedinin tasdik eder ve konuta bağlı herhangi bir yükümlülük veya borcun bulunmadığını kontrol eder).

Avukatın belgeleri doğrulamasıyla birlikte, alıcı ve satıcı, aralarında bir ön satış sözleşmesi imzalar ve alıcı, mülk fiyatının yaklaşık %10’u kadarını depozito olarak satıcının hesabına yatırır.

Bunun ardından, noterde bir alım-satım sözleşmesi hazırlanır. Bu adım iki hafta ilâ bir ay sürer.

4. Adım – Satın alım işleminin tamamlanması

Noter belgeyi hazırladıktan sonra, bizzat veya temsil yetkisine sahip bir avukat aracılığıyla alım-satım sözleşmesi imzalanır ve meblağ satıcının hesabına havale yoluyla gönderilir.

İpoteğin tescil edilmesi ve mülkün tapu dairesinde tescil edilmesi yaklaşık üç haftayı bulur. İkamet izni başvurusunda bulunmak için ipotek sicil belgesi gereklidir.

5. Adım – Oturma izni başvurusu

Yunanistan’da oturma izni için başvuruda bulunma ve gerekli belgelerin toplanması işlemlerinde hukuki yardım almanız zorunludur. Toplanan belgeleri konuta en yakın Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi’ne teslim etmeniz gerekir. Belgeler, bizzat ya da bir avukat aracılığıyla teslim edilebilir.

Oturma izni başvurusu için gerekli belgeler:

Başvuranın teslim etmesi gereken belgeler:

 • Pasaportun noter onaylı bir nüshası (noter onaylı, apostilli Yunancaya tercümesi ile birlikte)
 • Apostilli doğum belgesi
 • İki adet renkli vesikalık fotoğraf (4x6 cm ebatlarında, dijital formda da olabilir)
 • Damga vergisinin ödendiğini gösteren fatura veya fiş (çevrimiçi yollarla gönderilebilir)
 • Gayrimenkul satın alım sözleşmesi
 • Gayrimenkul satın alım sözleşmesinin ipotek tescil belgesiyle birlikte dosyalandığını onaylayan yazı
 • Yunanistan’da hastaneye yatırılma ve tedavi masraflarını karşılayan sigorta poliçesi

Başvuranın aile fertlerinin teslim etmesi gereken belgeler:

 • Her bir aile ferdinin noter onaylı pasaport nüshası (noter onaylı, apostilli Yunancaya tercümesi ile birlikte)
 • Yunanistan’da hastaneye yatırılma ve tedavi masraflarını karşılayan sigorta poliçesi (Yunanca)
 • Apostilli doğum belgesi
 • Noter onaylı evlilik cüzdanı ve her çocuğun noter onaylı doğum belgesi (noter onaylı, apostilli Yunancaya tercümesi ile birlikte)
 • İkişer adet renkli vesikalık fotoğraf (4x6 cm ebatlarında, dijital formda da olabilir)

Teslim makbuzu

Belgelerin teslimiyle birlikte, başvuran kişi, belgelerin teslim edildiğine dair bir makbuz alır. Bu makbuz başvuran kişinin Yunanistan’da bir yıl boyunca kalabileceğini gösteren bir izin niteliği taşır.

Prosedür hakkında bilgi edinin

6. Adım – Parmak izlerinin verilmesi

Oturma izniniz onaylandıktan sonra, aile fertlerinizle birlikte parmak izlerinizi vermek üzere Yunanistan’a dönmeniz gerekir (5 yaşından küçük çocuklar için gerekli değildir). Parmak izleri altı ay içinde gönderilmek zorundadır, ancak Yunan göçmenlik idaresi salgın gibi beklenmedik durumlar için bu süreyi uzatmaktadır. Eğer daha önce yapılmadıysa, bu ziyaret sırasında Yunan menşeli bir bankada hesap açma işlemi de yapılabilir.

7. Adım – Yunanistan’da oturma izni almak

İkamet belgeniz parmak izlerinizi verdikten birkaç hafta sonra hazır olacaktır. İkamet belgenizi sizin yerinize alması için avukatınıza pasaportunuzu (esasını) gönderebilir veya kendiniz giderek belgenizi elden teslim alabilirsiniz. Belgeler DHL aracılığıyla gönderilir.

Bu oturma izni, başvuru sahibine Yunanistan’da çalışma hakkı vermemekle birlikte yatırım faaliyetlerine izin verir.

Sınırlar kapalıyken Yunanistan’da oturma izni nasıl alınır

Yatırım amaçlı gayrimenkul alımı ve oturma izni başvurusu uzaktan yapılabilir. Tranio olarak, alacağınız gayrimenkulü seçmenize, satın alım işlemlerini tamamlamanıza ve gerekli belgeleri teslim etmenize destek oluyoruz. İstediğiniz mülkü bizim aracılığımızla satın almanız durumunda, Yunanistan’a, başvurunuzdan sonraki altı ay içinde parmak izlerini teslim etmek amacıyla, yalnızca bir kez gitmeniz gerekecektir.

Giderler:

 • Temlik vergisi: konut değerinin %3,09’u oranında
 • Tapu kayıt vergisi: satış bedelinin %0,475-0,775’i arasında değişir
 • Noter tasdik ücreti: satış bedelinin %1,5’i + KDV
 • Yasal harç: satış bedelinin %1,5’i + KDV
 • Altın Vize damga vergisi:

          a. Yatırımcı için 2016 Euro

          b. Her bir yetişkin aile ferdi için 516 Euro

          c. Reşit olmayan her bir çocuk için 16 Euro

 • Yunanistan Altın Vize’si için yasal harçlar: başvuranlar için 1.000 € + KDV, her bir aile ferdi için 500 € + KDV.

250.000 € değerinde konut satın alan üç kişilik bir aile için giderler;

Toplam 17,700 €

Yunan Vatandaşlığı Nasıl Alınır

Yunan vatandaşlığı için ön koşullar şunlardır:

 • Yeterli düzeyde Yunanca bilmek
 • Oturma izni
 • Yunanistan’da en az 7 yıl ikamet

AB vatandaşlarının Yunan vatandaşlığı hakkı kazanabilmeleri için Yunanistan’da 3 yıl yaşamış olmaları yeterlidir. Bir Yunan vatandaşıyla evli olup da Yunan vatandaşlığı almak isteyen bir kişi, birlikte çocukları varsa, Yunanistan’da üç yıl kalarak vatandaşlığa başvurmaya hak kazanabilir.

Ayrıca, Yunanistan’da doğan her kişi, ebeveynlerinden birinin Yunan vatandaşı olması veya ikisinin de Yunan vatandaşı olmamasına karşın Yunanistan’da beş yıldan fazla yaşamış olmaları koşulu ile, Yunan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir.

Nerden başlamalı

Kararınızı çoktan vermiş olmanız veya yalnızca düşünme aşamasında olmanız fark etmeksizin, mülk sahipleriyle iletişimde daha güvende hissetmenize ve zamanınızı ve maliyetlerinizi daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bir bireysel danışmanlık alarak başlamanızı öneririz.

Danışma sonrası duraksayıp her şeyi düşünmek için bir ara verin. Daha sonra kendi başınıza mı yoksa bizle mi devam edeceğinize karar verebilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz

 • Size kaliteli ikinci el gayrimenkuller öneriyor, Atina’nın en iyi muhitlerindeki gelişmeleri sizlere bildiriyoruz.
 • Satış için gerekli evrak işlerini tamamlamanıza, belgeleri uygun şekilde sunmanıza ve Yunanistan’da oturma izni başvurunuzu yapmanıza yardımcı oluyoruz.
 • Atina’da size yardımcı olması için, sizin dilinizi bilen bir uzmanımızı gönderiyoruz.
 • Satın alımdan sonra, mülkünüzü kiralamak, faturaları ve vergileri ödemek için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.
 • Gerekirse uzaktan satın alım ve uzaktan belge hazırlama işlemlerini koordine ediyoruz.
 • Her daim diğer Avrupa ülkelerinden alternatiflere erişim sağlıyoruz.

Tranio’ya ulaşın

Uzmanımıza danışın veya Yunanistan’da seçili gayrimenkulleri görüntüleyin. Uzmanımız ayrıntıları görüşmek üzere sizi mesai saatleri içinde arayacaktır.

İstek gönder
Emlak hakkında ücretsiz danışma Yunanistan'da
Evgeniia Suraeva
Emlak danışmanı
+44 17 4822 0039

Lütfen İngilizce iletişim kurmaya hazırlıklı olun.

Başvuru gönder
  • İkamet izninin alınması konusunda destek
  • Konut kredisi 3.5 %