Article snippet
Tranio logo

2021’de Portekiz Vizesi, Oturma İzni ve Vatandaşlık

2021’de Portekiz Vizesi, Oturma İzni ve Vatandaşlık
Olga Gavrilova / Shutterstock

2021 yılının sonuna kadar Lizbon veya Porto’da gayrimenkul yatırımı yaparak Portekiz’de oturma izni almak için hala zamanınız var. Yetkililer 2022’den itibaren Büyük Lizbon, Porto ve Portekiz’in diğer kıyı bölgelerine yapılacak yatırımlar yoluyla oturma izni verilmesini askıya aldı. Yabancı yatırımcılar artık yalnızca Portekiz, Azor Adaları ve Madeira’nın denize kıyısı olmayan iç bölgelerinde mülk satın alarak oturma izni alabilecekler.

350,000€

Minimum gayrimenkul yatırımı

2–6 ay

Oturma izni alabilmek için gereken zaman

5 yıl

Vatandaşlık başvurusu yapabilmek için Portekiz’de yaşamalısınız

Portekiz için “Altın Vize” programı Ekim 2012’den beri yürürlüktedir. Program ülkeye yabancı yatırım çekmek için başlatılmıştır. AB üyesi olmayan ülke vatandaşları Portekiz’de yatırım yoluyla oturma izni almak için bu programdan faydalanabilirler.

2020’de Henley & Partners, yatırım programlarıyla oturma izni sıralamasında Portekiz altın vizesini Avusturya’dan sonra ikinci sıraya yerleştirdi.

Programın avantajları

 • Altın vize için şeffaf ve anlaşılır başvuru prosedürü;
 • Oturma izni alabilmek için gereken zaman, başvurunun kapsadığı kişi sayısına bağlı olarak 2 ila 6 ay arasında değişir;
 • Beş yıl içinde Portekiz vatandaşlığına hak kazanma imkânı (karşılaştırıldığında, vatandaşlık için gereken zaman Yunanistan’da yedi, İtalya ve İspanya’da ise on yıldır);
 • Geri ödenebilir yatırımlar: yatırımlar beş yıl içinde iade edilebilir;
 • Satın alınan mülk kiraya verilebilir ve yıllık %3-5 kira geliri kazanılabilir;
 • Ülke içinde ikamet etmeyenlere ve yeni yerleşimcilere vergi indirimleri,
 • Portekizce dil ve tarih sınavlarını geçme zorunluluğu yok,
 • Yatırımcılar aile bütünlüklerini koruma hakkına sahiptirler – eş, reşit olmayan çocuklar, en fazla 26 yaşında olmak şartıyla bekar ve bir üniversitede tam zamanlı öğrenci olan ekonomik olarak bağımlı çocuklar, yatırımcı tarafından bakılan 55 yaş üstü ebeveynler;
 • Başvurmadan önce ilk yıl en az 7 gün ve sonraki iki yılda bir en az 14 gün Portekiz’de kalınmalıdır;
 • Schengen ve AB ülkelerine vizesiz seyahat;
 • Yatırımcı ve ailesi için Portekiz’de çalışma izni;
 • Avrupa’daki okullarda ve üniversitelerde öğrenci vizesi almadan eğitim;
 • Sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı.

Portekiz’de oturma izni için yatırım seçenekleri

 • Portekiz’de 500,000€ veya daha fazla değere sahip bir mülk satın almak. Zorunlu elde tutma süresi beş yıldır, daha sonra söz konusu mülk satılabilir.
 • Portekiz’de 350,000€ veya daha fazla değere sahip bir mülkü imar etme amacıyla satın almak. Söz konusu mülk 30+ yıl önce inşa edilmiş olmalı ve tarihi ya da kültürel bir bölgede bulunmalıdır. Yatırımcı mülkü imar edeceğini taahhüt eder.
 • Bir Portekiz şirketinin hisselerini satın almak ya da 1,000,000€ veya üzeri bir miktarda yönlendirme yapacak bir banka hesabı açmak;
 • Bir yatırımdan ya da girişim fonundan 500,000€ veya daha fazla değerde hisse satın almak. Yatırımdan sonra birimler en az beş yıl içinde ödenebilir olmalıdır. Söz konusu fon Portekiz menşeili şirketlere en az %60 oranında yatırım yönlendirmelidir;
 • Bir işletme açmak ve en az on Portekiz vatandaşı için istihdam sağlamak. Yatırımcı, şirket sahibi olarak oturma izni alır.

Portekiz’de gayrimenkul yatırımı ile oturma izni

Gayrimenkul sahibi olmak, Portekiz’de yatırım ile oturum izni almanın en popüler yoludur. 2019’da yatırımcıların %93’ünden fazlası bu seçeneği tercih etti.

Yatırımcı 500,000€+ değerinde gayrimenkul veya 350,000€+ değerinde imar etme amacıyla mülk satın aldıktan sonra oturma izni kazanır. Eğer satın alınan gayrimenkul seyrek nüfuslu bir bölgede (km² başına 100 kişiden az) ya da düşük GSYİH’ye sahip bir bölgedeyse (ulusal ortalamanın %75’inden az) minimum yatırım alt sınırı %20 oranında azaltırılarak sırasıyla 400,000€ ve 280,000€’ya düşürülebilir.

Programda belirlenen konut bedeli, borçlanılan fon artırılmadan ödenmelidir. Ancak, programın alt sınırını aşan bir tutarı finanse etmek için kredi alınabilir.

Portekiz’de gayrimenkul Avrupa ortalamasından daha ucuzdur, yani aynı parayla daha kaliteli ve daha geniş bir mülk satın alabilirsiniz.

Bir yatırımcı yeni ya da mevcut konut piyasalarında bir veya daha fazla mülk satın alabilir. Satın alınan gayrimenkul kiraya verilebilir ve yıllık %3-5 kira geliri sağlayabilir.

Yatırımlar geri ödenebilir ve tamamen iade edilebilir. Gayrimenkulün zorunlu elde tutma süresi beş yıldır. Zorunlu elde tutma süresi bittikten sonra, gayrimenkul satılabilir.

Portekiz'de satılık emlak 2,708 ilanlar on Tranio
Villa – Lizbon, Portekiz. 475,000 € 475,000 €
Villa – Lizbon, Portekiz

Toplam alan 94 m² 1 yatak odası

Daire – Lizbon, Portekiz. 269,000 € 269,000 €
Daire – Lizbon, Portekiz

Toplam alan 60 m² 2 yatak odası

Satılık kiralanabilir daire – Lizbon, Portekiz. 925,000 € 925,000 €
Satılık kiralanabilir daire – Lizbon, Portekiz

Toplam alan 132 m² 2 yatak odası

Yatırım izni ile ikamet: avantajları ve başvuru prosedürü

Yatırım izni ile ikamet altın vize de olarak bilinen özel bir çalışma izni türüdür. Ülkedeki genel oturma iznine kıyasla birtakım avantajlara sahiptir.

Yatırım izni ile ikamet, hızlı başvuru süreci ve minimum ret oranıyla Portekiz vatandaşlığına beş yıl gibi kısa bir sürede başvurma şansı verir. Buna karşılık standart prosedürde oturma izni başvuru süreci yıllar alabilmektedir.

Genel oturma izni, sahibinin yılda en az 183 gün ülkede kalmasını zorunlu kılarken altın vize ile Portekiz’de minimum kalış süresi yılda sadece yedi gündür. Ancak yine de gelecekte süresiz oturma izni ya da vatandaşlık almayı planlayan bir yatırımcı ülkede kalıcı olarak yaşamak zorundadır.

Yatırım programı yoluyla oturma izni, genel oturma izni için zorunlu olan Portekizce dil sınavını geçme gibi bir gereksinime sahip değildir. Altın vize ayrıca vergi indirimlerinden yararlanma şansı sağlar ve bu program kapsamında vize reddi daha ender görülür.

Portekiz’de bir oturma izni sahibi, seçimlere katılma hakkı dışında diğer herkesle tamamen aynı haklara sahip olur.

Yatırım yoluyla oturma izni öncelikle bir yıl için verilir ve her iki yılda bir uzatılır. Bir yabancı ülkede beş yıl yaşadıktan sonra süresiz oturma izni ve ardından vatandaşlık elde edebilir.

Bir oturma izni için alınan devlet vergisi, her bir aile üyesi için 5,173€’dur. Oturma izni uzatma ücreti alınan ilk verginin %50’sidir – 2,586€. Başvuru ve uzatma işlemi için alınan ücret asıl başvuran kişi için 520€ ve her bir aile üyesi için 80€’dur.

Özel vergilendirme

Portekiz’de vergi mükellefi olmayı planlayan yabancılar, “Non-habitual residency (NHR)” isimli özel bir vergi statüsüne başvurabilir. Portekiz’de yılda 183 günden fazla kalmak veya kalıcı ikamet amacıyla gayrimenkul satın almak ve son beş yıl boyunca Portekiz’de vergi mükellefi olmamak başvuracaklar için uyulması gereken kriterlerdir.

Bu özel vergi statüsü on yıl geçerlidir ve sahibine mesleki ya da bağımsız işlerden kazanılan gelire %20 vergi indirimi sağlar. Bu özel vergilendirme yüksek nitelikli uzmanları ve yatırımcıları ülkeye çekmek amacıyla tasarlandı. Yatırımcılar, üst düzey yöneticiler, BT uzmanları, mühendisler, mimarlar, jeologlar, sanatçılar, oyuncular, müzisyenler, doktorlar ve öğretmenler gibi belirli alanlardaki uzmanlar tarafından kullanılabilir.

Sağlanan vergi indirimleri; Portekiz dışında kazanılan gelir üzerine çifte vergi anlaşması uyarınca mesleki gelir, emekli maaşları, faiz, temettü, telif hakları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere vergi muafiyetini içerir.

Miras, hediye veya emlak vergisi yoktur. NHR statüsünden yararlananlar, herhangi bir komisyon ücreti olmaksızın Portekiz’e ve yurtdışına para transferi yapabilirler.

Unutmayın ki, Portekiz’deki vergi mükellefleri çoğunlukla Portekiz’de ya da yurtdışında kazanılan gelirleri üzerinden %48 oranında vergiye tabidir. Standart kurumlar vergisi oranı %25’tir. Vergi mükellefi olmayanlar, Portekiz’de mesleki faaliyetlerden elde ettikleri gelir üzerinden %25 oranında vergiye tabidir. Sermaye kazancı, kira geliri ve diğer yatırım gelirlerinden %28 oranında vergi alınır.

Online yatırım yaparak Portekiz’de oturma izni alma

Yatırımcılar internet üzerinden gayrimenkul seçebilir, satış işlemlerini tamamlayabilir ve uzaktan oturma iznine başvurabilir; kişinin Portekiz’de bulunması gerekmez. Başvurduktan sonra adayın yalnızca iki veya dört ayda bir biyometrik tarama için Portekiz’e gelmesi gerekecektir. Oturma izni belgesi postayla teslim edilebilir.

Uzaktan mülk satın al

Yatırım izni ile Portekiz’de oturma izni alma adımları

 1. Portekiz’de bulunan bir mülk seçin (uzaktan yapılabilir).
 2. Para transferleri için bir Portekiz bankasında hesap açın ve yabancılar için bir vergi sicil numarası alın (uzaktan yapılabilir).
 3. Gerekli belgeleri toplayın ve satış işlemlerini tamamlayın (uzaktan yapılabilir).
 4. Yabancılar ve Sınır Hizmetleri web sitesi (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras veya SEF) üzerinden başvuru yapın ve bir randevu ayarlayın.
 5. Biyometrik tarama için bir tarih belirleyin (randevular için uygun tarihler iki ya da dört ay içerisinde önerilir).
 6. Oturma izni başvurusu ile birlikte belgeleri şahsen ve/veya bir vekil aracılığıyla dosyalayıp gönderin.
 7. Biyometrik tarama için Portekiz’e gelin.
 8. Oturma izni belgenizi teslim alın (bir vekil aracılığıyla yapılabilir).

Gayrimenkul satın alarak oturma izni almak için gerekli belgeler

 1. Tapu ve satış senedi;
 2. Hükümet tarafından onaylanmış imar tasarımı (350,000€+ değerinde gayrimenkuller için);
 3. Başvuruyu kapsayan herkesin pasaportları veya pasaport nüshaları;
 4. Portekiz’e yasal olarak girildiğine ve kalındığına dair kanıt;
 5. Sağlık sigortası sertifikası
 6. Portekiz’de sabıka kaydı kontrolü için başvuru;
 7. İkamet edilen ülkeden adli sicil belgesi;
 8. Herhangi bir yükümlülük bulunmadığına dair, sosyal güvenlik kurumu ve gelir idaresi tarafından verilen beyanname;
 9. Evlilik cüzdanı ve çocuk varsa doğum belgesi;
 10. Çalıştığını gösterir belge;
 11. 18 yaşından büyük çocukların kayıtlı olduğu akademik kurumdan alınan öğrenci belgesi;
 12. Vergi sicil numarası.

Söz konusu belgeler noter tasdikli, apostilli ve Portekizce ’ye tercüme edilmiş olmalıdır.

Oturma izninin uzatılması

Oturma izni, alındıktan sonra bir yıl içinde uzatılır. Devamında ise süresiz oturma izni verilmeden önce her iki yılda bir tekrar uzatılır. Eğer yatırımcının süresiz oturma izni alma niyeti yoksa, sahip olduğu oturma izni tekrar bir normal periyod için uzatılır.

Oturma izninin uzatılması için önkoşullar:

 • Yılda en az yedi gün Portekiz’de bulunmalısınız;
 • Süresiz oturma izni almadan önce yatırımlarınızı beş yıl boyunca muhafaza edin. Gerekli bekleme süresinden önce gayrimenkul satışı yapan yatırımcı, oturma izni hakkını kaybeder.

Süresiz oturma izni

Portekiz’de süresiz oturma izni, ülkede beş yıl kalıcı olarak yaşadıktan sonra genel gerekçelerle elde edilebilir.

Yatırımcı süresiz oturma izni aldıktan sonra yatırımlarını muhafaza etme zorunluluğuna sahip değildir ve bu hakkını kaybetmeden gayrimenkul satışı yapabilir.

Vatandaşlık

Portekiz hükümeti, 2018 yılında Portekiz vatandaşlığına ilişkin yasayı değiştirerek ülkede kalınması gereken süreyi altı yıldan beş yıla indirdi. Böylece, Portekiz’de oturma izni veya süresiz oturma izni kapsamında beş yıllık periyodu doldurması şartıyla, yatırımcılar vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Portekiz pasaportu dünya çapında 172 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlar. Portekiz çifte vatandaşlığa izin vermektedir.

Vatandaşlık başvurusunda bulunacak yatırımcılar için uygunluk kriterleri:

 • 18 yaşından büyük olmak;
 • Beş yıl boyunca oturma izni sahibi olmak;
 • Her beş yıl için, bir yıl içinde en az 183 gün Portekiz’de kalmak;
 • A2 seviyesinde Portekizce dil sınavını başarıyla tamamlamak;
 • Yerel halk ile güvenilir ve istikrarlı bağlara sahip olmak;
 • 3+ yıl hapis cezası gerektiren bir suçtan hüküm giymemiş olmak;
 • Yasadışı faaliyetlere karışmamış olmak ya da herhangi bir yaptırım listesinde yer almamak.

Yatırımcı, son beş yıldır Portekiz’de ikamet ediyor olmaları şartıyla reşit olmayan çocuklarını da kapsayan bir başvuruda bulunabilir.

Diğer ülkelerde oturma izni (Altın Vize):

Emlak hakkında ücretsiz danışma Portekiz'de
Anna Boiarchukova
Anna Boiarchukova
Emlak danışmanı
+44 17 4822 0039

Lütfen İngilizce iletişim kurmaya hazırlıklı olun.

Başvuru gönder
  • Tranio komisyonu - 0%
  • İkamet izninin alınması konusunda destek
  • Konut kredisi 2.5 %